„Wszystkie moje kobiety. Przebudzenie”. To najbardziej przejmująca i osobista powieść Janusza Leona Wiśniewskiego. Jest to hołd złożony kobiecości i hymn pochwalny ku czci miłości, która bywa potężna jak śmierć.  Głównym bohaterem jest naukowiec, który zapada w śpiączkę. Po wybudzeniu dowiaduje się, że w trakcie kiedy leżał nieprzytomny przychodziły do niego kobiety, które były ważne w jego życiu.

Milena, uderzająco piękna i wyuzdana femme fatale. Daria, jego była studentka Tajemnicza Ludmiła, Natalia, fascynująca, bezpruderyjna artystka, niezastąpiona partnerka do filozoficznych dysput. Justyna - miała być jedynie lekiem na jego depresję, Ewa, tak samo charyzmatyczna, jak eteryczna, zachwycająco mądra nauczycielka …

Kim dla nich był? Co dla nich znaczył? Kim one były dla niego? Dlaczego przy nim zostały?

Bohater leżąc w szpitalnym łóżku zaczyna analizować swoje życie. Zastanawia się dlaczego kobiety, które niejednokrotnie skrzywdził pojawiły się przy jego łóżku. Zaczyna je wspominać i wówczas przychodzi refleksja dotycząca ludzi, którzy mogli przez niego cierpieć.
Janusz Leon Wiśniewski jest interesującą postacią wśród polskich pisarzy. Jest fizykiem, doktorem informatyki, który habilitację pisał z chemii. Jako pisarz zadebiutował powieścią Samotność w sieci, na podstawie której powstał film. Tłumaczenia jego książek ukazały się w 18 krajach. Jego powieści to męski punkt widzenia na relacje damsko-męskie. Kobiety w jego powieściach nie sprowadza do roli stereotypowej pani domu. W każdej powieści jak i w tej wplata ciekawostki z różnych dziedzin od matematyki, chemii po przez psychologię oraz muzykę czy literaturę. Dzięki czemu możemy poznać zainteresowania autora, który identyfikuje się z głównym bohaterem powieści przez co staje się nam bliższy.
Wszystkie moje kobiety. Przebudzenie to bardzo dobra powieść obyczajowa i fani tego gatunku będą tą książką zachwyceni. Akcja powieści toczy się w swoim tempie i powoli odkrywamy historię głównego bohatera. Jest to powieść pełna refleksji nad relacjami damsko-męskimi. Pokazuje samotność bohatera, jego wybory życiowe, porażki które odnosił. Poznajemy bohatera od najwcześniejszych lat, osoby które miały na niego wpływ, co go ukształtowało. Jak zmieniały się jego poglądy, zachowanie pod wpływem wydarzeń . Jest to historia widziana okiem mężczyzny, w którego życiu dużą rolę odgrywały kobiety. To historia słodko gorzka o prawdziwym życiu i relacjach i o tym, że w każdym momencie życia możemy wyciągnąć wnioski i zacząć naprawiać wyrządzone krzywdy.
Bardzo ciężko jest napisać o tej książce nie zdradzając jej fabuły, bo jak opisać życie jednego człowieka w zaledwie kilku zdaniach? Wiśniewski zaprasza czytelnika na sentymentalną podróż, pełną refleksji. Przez to, ta książka jest niezwykle osobista i jest swoistym rozrachunkiem autora z jego życiem.

Zofia Melak
Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy

zamow teraz