Akcja „Żonkile” w naszej bibliotece

Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości przypada 19 kwietnia, czyli w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Tego dnia Biblioteka Publiczna  im. Jana Pawła II wzięła udział w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W celu podkreślenia wyjątkowego charakteru tego dnia, pracownicy biblioteki przygotowali specjalne zajęcia, kierowane do dzieci i młodzieży. W spotkaniach wzięły udział dwie klasy z rembertowskich szkół - klasa III ze Szkoły Podstawowej nr 376 im. Bohaterów Westerplatte oraz klasa VII ze Szkoły Podstawowej nr 217 z Oddziałami Integracyjnymi im. Obrońców Radiostacji Armii Krajowej w Rembertowie. Uczniowie mieli doskonałą okazję, by w przystępny sposób zdobyć i pogłębić swoją wiedzę, budować wspólną świadomość historyczną Polaków i Żydów, a jednocześnie uczcić pamięć o ofiarach holocaustu, powstańcach warszawskiego getta.
Klasa VII obejrzała film w reżyserii Kamy Veymont „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”. Po jego obejrzeniu rozgorzała dyskusja na temat postaw bohaterów, motywów jakimi się kierowali bojownicy i bojowniczki, podejmując decyzję o udziale w walce. Młodzież zapoznała się nie tylko z faktami historycznymi, ale też mogła zobaczyć jak wyglądała sytuacja Żydów w przedwojennej stolicy, poznać historię getta warszawskiego do momentu wybuchu powstania, jego przebiegu i zakończenia. Uczniowie mogli zobaczyć też jakie miejsca w Warszawie upamiętniają walki w getcie warszawskim.
Młodszym dzieciom, historia Żydów została przedstawiona dzięki opowieści Sary i Kuby. Zapoznały się między innymi z takimi zagadnieniami jak: szabat, synagoga, judaizm, koszerność. Zobaczyły jak wyglądało życie w getcie na przykładzie fragmentów z książek: „Arka czasu” M. Szczygielskiego, „Wszystkie moje mamy” R. Piątkowskiej oraz „Wyspy przy ulicy Ptasiej” U. Orvel.
Każda osoba, odwiedzająca tego dnia Bibliotekę, otrzymała kotylion wykonany przez pracowników – żółtego żonkila. Ponadto mogła także zapoznać się z historią getta warszawskiego, dzięki wystawie zaprezentowanej w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży Nr 55.