Wolontariuszka biblioteki i przewodnik warszawski Olga Potrzuska poprowadziła 15 kwietnia 2023 r. spacer historyczny śladami rembertowskich Żydów. Uczestnicy wydarzenia w deszczowe sobotnie popołudnie przemierzyli trasę związaną z życiem codziennym i zagładą ludności żydowskiej w Rembertowie. Wydarzenie odbyło się w ramach wolontariatu, z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie.
Spacer historyczny rozpoczął się w budynku biblioteki przy ul Gawędziarzy, stojącym na terenie rembertowskiego getta, które zostało zamknięte w sierpniu 1942 roku. W bezpośrednim sąsiedztwie dzisiejszej biblioteki od 1932 r. znajdowała się żydowska bożnica. Gmach świątyni w okresie powojennym zajmowany był przez szwalnię, rozebraną dopiero w latach 80. XX w. Po omówieniu obiektów umiejscowionych w najbliższej okolicy biblioteki, uczestnicy spaceru odwiedzili kilka punktów, w których przewodniczka opowiedziała o handlu, edukacji, działalności zbrojnej i życiu codziennym Żydów w Rembertowie przed wojną oraz w okresie okupacji. Przytoczone zostały źródła literackie oraz historyczne, w tym fotografie i wspomnienia. Olga Potrzuska opowiedziała między innymi o różnych formach pomocy, jakiej udzielali Żydom Polacy podczas II wojny światowej. Wycieczka zakończyła się przy pomniku ofiar likwidacji rembertowskiego getta, u zbiegu ulic Markietanki i Cyrulików.
Mimo niesprzyjającej pogody w spacerze wzięła udział grupa rembertowian zainteresowanych dziejami dzielnicy, niejednokrotnie posiadających szczegółową wiedzę historyczną na temat wydarzeń, obiektów i osób związanych z Rembertowem. Dzięki udziałowi zaangażowanych mieszkańców, spacer historyczny śladami rembertowskich Żydów został wzbogacony o dodatkowe opowieści oraz cenne, profesjonalne dygresje.